ABC implantologii

abcimplantologii

Implant:

Tytanowy element o kształcie stożka ,zastępujący w kości korzeń utraconego zęba. Tytan to materiał doskonale tolerowany przez organizm, jest wystarczająco wytrzymały aby znieść nawet największe siły wytworzone podczas żucia lub gryzienia. Umożliwia stworzenie idealnej kopii naturalnego zęba zarówno funkcjonalnie jak i estetycznie.

ZALETY IMPLANTU:

  • Odbudowując brakujący ząb nie naruszamy (nie szlifujemy) sąsiednich zębów, jest to nieinwazyjne działanie i nie osłabia sąsiednich zębów.
  • Spełnia wysokie wymagania estetyczne Pacjentów gdyż zęby na implantach wyglądają bardzo naturalnie .
  • Zapobiega zanikowi kości.
  • Przeciwdziała pogarszaniu się estetyki umożliwiając zachowanie pełnego uzębienia bez względu na wiek.
  • Umożliwia odbudowę zęba na długie lata (30-40lat).
  • Odtworzone zęby na implantach są zamocowane na stałe.
  • Nie ma żadnych ograniczeń co do spożywania pokarmów. Można gryźć jak własnymi zdrowymi zębami.
  • Jest możliwe odbudowanie kilku brakujących zębów na dwóch implantach, lub nawet całej szczęki np. na 6 do 8 implantach.

CZYM JEST IMPLANT (w zasadzie korona na implancie)?

Składa się z dwóch części :

WEWNĘTRZNEJ (korzeniowej)

Tytanowego stożka zastępującego korzeń umieszczony w kości podczas zabiegu chirurgicznego.

ZEWNĘTRZNEJ (naddziąsłowej)

czyli korony zęba z łącznikiem. Elementy te mogą być wykonane z tytanu lub z ceramiki. Osadzone są za pomocą przykręcania lub cementowania.

KTO MOŻE MIEĆ IMPLANTY?

  • Dzisiaj częściej mówimy o Pacjentach podwyższonego ryzyka niż o przeciwwskazaniach.
  • Praktycznie u prawie każdego dorosłego człowieka możliwe jest leczenie implantologiczne.
  • Oczywiście nie wskazane jest leczenie implantami u osób z cięższymi postaciami chorób układu kostnego, odpornościowego, krwiotwórczego, chorobami autoimmunologicznymi i niektórymi chorobami nowotworowymi.
  • Osoby palące papierosy lub w zaawansowanym wieku wcale nie muszą odchodzić z przysłowiowym kwitkiem.
  • Z odpowiednim przygotowaniem około zabiegowym i z zachowaniem odpowiednich zaleceń u Tych osób leczenie z użyciem implantów zębowych jest możliwe i co najważniejsze skuteczne.

 

OKRES WGAJANIA SIĘ IMPLANTU (OSTEOINTEGRACJII)

To czas podczas którego dochodzi do zrastania się implantu z kością . Okres ten jest różnie długi i zależy od różnych czynników. Najczęściej trwa od trzech do sześciu miesięcy, ale może trwać nawet do roku, jeśli wykonywane były skomplikowane zabiegi regeneracyjne kości .W tym czasie stosowane jest z reguły tymczasowe uzupełnienie, więc brak zęba nie jest widoczny .

RÓŻNE RODZAJE ROZWIĄZAŃ PROTETYCZNYCH

Pojedyncza korona na implancie:

To najczęstsze rozwiązanie w przypadku braku pojedynczego zęba. Umożliwia szybką pomoc Pacjentowi w stresującej sytuacji jaką jest utrata zęba w odcinku przednim. Jest również alternatywą dla klasycznego mostu wymagającego szlifowania sąsiednich zębów. Do implantu dokręca się łącznik(tytanowy lub ceramiczny), na którym cementuje się koronę protetyczną.
Istnieją również korony przykręcane bezpośrednio do implantu, w tych przypadkach łącznik z koroną stanowi jeden integralny element .

Mosty na implantach:

Także w przypadku niezbyt rozległych braków zębowych możliwe jest wykonanie konstrukcji, stałej , niewyjmowanej (odtwarzającej trzy lub cztery zęby) umieszczonej na dwóch oddalonych od siebie implantach. To rozwiązanie zarówno funkcjonalne jak i ekonomiczne.

Odtworzenie całego łuku zębowego konstrukcją na implantach:

Nawet Pacjent, który utracił wszystkie zęby, może cieszyć się naturalnie wyglądającym i co najważniejsze w pełni funkcjonalnym uśmiechem. Jest to rozwiązanie , które posiada wiele kombinacji, dlatego każdy przypadek jest rozważany i planowany indywidualnie , a na wygląd konstrukcji ma wpływ wiele czynników. Przykładowo łuk zębowy np. konstrukcja 12 koron zębów może być umieszczona na 6 lub 8 implantach. Zwykle to most umieszczony na stałe, bez konieczności wyjmowania.

Możliwe jest wykorzystanie implantów jako formy zamocowania (ustabilizowania) protezy całkowitej za pomocą konstrukcji umieszczonej na dwóch lub czterech implantach. Jest to alternatywa dla Pacjentów z problemami związanymi z ruchomością klasycznych protez.